1. díl: VÁCLAV KRÁL, o energetice a konci fosilních paliv

28.09.2021

Dnešním tématem bude konec využívání fosilních paliv. Na jedné straně leží otázka ochrany přírody, na druhé zaběhlý komfort obyvatel. V roce 2015 předložila naše vláda strategický dokument s názvem Státní energetická koncepce, který jde na ruku EU.

Překotný konec využívání fosilních paliv by zbavil Českou republiku energetické, soběstačnosti. Domácnosti, které dosud topí uhlím nebo mají plynové kotle, by byly nucené přejít na topení elektřinou, nebo platit mastné emisní poplatky.

Proč se shora protlačují tak překotné změny? Mohou za to směrnice z Evropské unie a její balíček Fit for 55? A proč už dávno nedostavujeme jaderné elektrárny, které by byly řešením a pomohly nám získat energetickou soběstačnost i po uzavření uhelných elektráren?

O tom se budeme bavit s Václavem Králem, který v současnosti působí jako předseda představenstva v Teplárně České Budějovice a zároveň jako předseda správní rady společnosti ZEVO Vráto. Od roku 2003 je členem ODS. Vystudoval VŠE v Praze. Za svůj život zastával řadu funkcí na nejrůznějších postech. Sám o sobě ale říká, že je obyčejný kluk ze statku a jihočeský patriot.