Křížová cesta Lhenice

18.05.2021

Skutečný skvost mezi křížovými cestami! Velmi krátká, promakaná a s úžasnými panoráááámaty. Boty si neošoupete. Výhledy se pokocháte. 

Začátek cesty je už ve Lhenicích. A pak pokračuje dál (kam taky jinam:-)) z obce. Poslední zastavení tvoří kaplička, pod ní studánka, u ní dřevěná socha a svačinový přístřešek a právě ty vychvalované výhledy. U výhledů se pasou koňové. Prostě pecka. A to jsme ještě nezmínila ty všudepřítomné kvetoucí sady, Lhenicím tolik vlastní. 

Bonus: u jednotlivých zastavení křížové cesty jsou pověšené popisky a zatavené papíry s aktivitami - např. bludiště či recept na chleba. 

Až už se přejíte duchovní stravy, vydejte se "zprasit jednoduchým bílým cukrem"  nebo na kafe (nesnáším slovo kafíčko) do cukrárny u Darinky. Jednoznačně senzační zmrzlina, zákusky i kafe. A moc milá obsluha - taková stylová roztomilá slečna (pozn: ne, opravdu na holky nejsem, ale tahle slečna prostě milá byla:-)). Odvezli jsme si několik ňáníků a jen se po nich zaprášilo. Asi zajedem pro další.

Jak se sem dostat? Tož snadno, tady máte souřadnici, děcka: 

https://mapy.cz/turisticka?x=14.1427396&y=48.9881866&z=15&q=K%C5%99%C3%AD%C5%BEov%C3%A1%20cesta%20Lhenice&source=base&id=2082617

Výletům zdar a křížovým cestám zvláště!

Vaše Markéta (a další určití tvorové)

Další tipy na výlet: 

Pro mě je tahle stezka vzpomínka na dětství. Jezdili jsme sem, když jsem byla dítě. Tak jsem se zajela podívat, co je tam po těch letech nového. Pokud mě paměť nemate, tak je povaha stezky pořád docela podobná. Jen tam tehdy byl provaz na houpání a na šplhání a ten jsem tam nějak neviděla.

Co je na trase k vidění? Je toho hodně. Dva brody, Opalický dub, v Opalicích je taky betlém a vánočně ozdobený nápis Opalice, pak asi dvě zvoničky, soukromý "stounhenž" (majitel pozemku prý provozuje kamenolom :-D, má tam ceduli z jedný strany, ať mu tam nelezete, tak to zvažte), hodně zvířátek (daňci, hodně koní a to na dvou místech), dva brody...

Ladovská zima dorazila už i na Dubík u Českého Krumlova. Naučná stezka není dlouhá - takže pro děcka ideál:-) Jednotlivá zastavení jsou interaktivní, takže žádné nudné cedule plné jednotlitého nudného textu nečekejte.

Dneska jedna hodně populární příměstská klasika a to je kopec nad Dubičným. Lidí tam bylo toho dle v neděli docela dost a to i přesto, že počasí nebylo nic moc. Hodně lidí chodí po okolí venčit pejsky. Výhledy úžasné. Je to také ideální místo pro sáňkování.

Cesta vede přes soukromí pozemek farmy Agro-Hochstaffl, kde se zabývají hlavně chovem Klusáků a Foxtrottů. To jsem se dočetla na jejich minimalistickém webu. Je tam cedule s informací, že vjezd jen na povolení, ale o vstupu nic. Ani tam na nás dokonce nikdo nikdo nekoukal, takže si tuto trasu dovolím přidat mezi výlety.