Muckovské vápencové lomy (Černá v Pošumaví)

31.05.2021

Tenhle vápencový lom leží kousek od Černé v Pošumaví (u Lipna). Za přírodní památku byl vyhlášen v roce 1990. Sestává z jedné velké "otevřené" jeskyně, kam dopadá denní světlo. 

Lom je volně přístupný. Ato byla legrace- když jsme  k němu přicházeli, viděli jsme asi zamčenou branku a přemýšleli jsme, zda se tam dá jít. Pak jsme zjistili, že branka tam sice je, a možná i zamčená, ale okolo jaksi chybí jakýkoliv plot. Takže tam prostě stojí jen opuštěná tato branka :-). Nebezpečné to tam s trochou šikovnosti není. Dokonce tam na dně té jeskyně bylo ohniště. 

GPS: 48.7377028N, 14.1434261E

Odkaz na mapy.cz: https://mapy.cz/turisticka?x=14.1439439&y=48.7378639&z=17&source=base&id=1835151

Jak se sem dostat? Nejlépe z Černé v Pošumaví po cyklostezce. Teď si nejsem jistá, zda sem není zákaz vjezdu pro auta. Každopádně raději běžte pěšky, krajina je tam malebná a cestu lemují naučné cedule. Vždyť i cesta je cíl!

Výletům zdar a zaniklým lomům zvláště!

Vaše Markéta

Další tipy na výlet: 

Pro mě je tahle stezka vzpomínka na dětství. Jezdili jsme sem, když jsem byla dítě. Tak jsem se zajela podívat, co je tam po těch letech nového. Pokud mě paměť nemate, tak je povaha stezky pořád docela podobná. Jen tam tehdy byl provaz na houpání a na šplhání a ten jsem tam nějak neviděla.

Co je na trase k vidění? Je toho hodně. Dva brody, Opalický dub, v Opalicích je taky betlém a vánočně ozdobený nápis Opalice, pak asi dvě zvoničky, soukromý "stounhenž" (majitel pozemku prý provozuje kamenolom :-D, má tam ceduli z jedný strany, ať mu tam nelezete, tak to zvažte), hodně zvířátek (daňci, hodně koní a to na dvou místech), dva brody...

Ladovská zima dorazila už i na Dubík u Českého Krumlova. Naučná stezka není dlouhá - takže pro děcka ideál:-) Jednotlivá zastavení jsou interaktivní, takže žádné nudné cedule plné jednotlitého nudného textu nečekejte.

Dneska jedna hodně populární příměstská klasika a to je kopec nad Dubičným. Lidí tam bylo toho dle v neděli docela dost a to i přesto, že počasí nebylo nic moc. Hodně lidí chodí po okolí venčit pejsky. Výhledy úžasné. Je to také ideální místo pro sáňkování.