Muckovské vápencové lomy (Černá v Pošumaví)

31.05.2021

Tenhle vápencový lom leží kousek od Černé v Pošumaví (u Lipna). Za přírodní památku byl vyhlášen v roce 1990. Sestává z jedné velké "otevřené" jeskyně, kam dopadá denní světlo. 

Lom je volně přístupný. Ato byla legrace- když jsme  k němu přicházeli, viděli jsme asi zamčenou branku a přemýšleli jsme, zda se tam dá jít. Pak jsme zjistili, že branka tam sice je, a možná i zamčená, ale okolo jaksi chybí jakýkoliv plot. Takže tam prostě stojí jen opuštěná tato branka :-). Nebezpečné to tam s trochou šikovnosti není. Dokonce tam na dně té jeskyně bylo ohniště. 

GPS: 48.7377028N, 14.1434261E

Odkaz na mapy.cz: https://mapy.cz/turisticka?x=14.1439439&y=48.7378639&z=17&source=base&id=1835151

Jak se sem dostat? Nejlépe z Černé v Pošumaví po cyklostezce. Teď si nejsem jistá, zda sem není zákaz vjezdu pro auta. Každopádně raději běžte pěšky, krajina je tam malebná a cestu lemují naučné cedule. Vždyť i cesta je cíl!

Výletům zdar a zaniklým lomům zvláště!

Vaše Markéta

Další tipy na výlet: 

Dlouho jsem kolem téhle minizoo kroužila, než jsem u ní konečně - po letech- přibrzdila. A rozhodně jsme nelitovali. Akorát byla hrozná zimy a fotky nestojí za nic. Omluvte proto jejich kvalitu.

Na Knížecí stolec je cesta daleká. Okruh měří asi 12 kilásků a je z kopce do kopce. Na Knížecím stolci jsem byla několikrát. Fotky s mraky byly pořízeny před pár lety při východu slunce. A teď jsem je našla. Ty bez mraků jsou z tohoto víkendu.

Minimodel jihočeské vesnice u Plešovic je rozkošný. Sice působí jako by byl u někoho na zahradě, ale nevadí. Nic se tu nevybírá. Od modelu se dejte dolů k řece a asi po kiláčku přijdete k Madoně u Vltavy. Je to fakt krpál. Ale stojí to za to. Co víc dodat, lehký výlet pro chvíle nudy:-).

Tajuplná studánka, doslova jako z pohádky! Studánka U třech buků je zcela neznačená. Vezměte si s sebou třeba mapy.cz a hledejte podle nich. Studánku totiž uvídite doslova až v momentě, kdy bude na dosah roky.