Muckovské vápencové lomy (Černá v Pošumaví)

31.05.2021

Tenhle vápencový lom leží kousek od Černé v Pošumaví (u Lipna). Za přírodní památku byl vyhlášen v roce 1990. Sestává z jedné velké "otevřené" jeskyně, kam dopadá denní světlo. 

Lom je volně přístupný. Ato byla legrace- když jsme  k němu přicházeli, viděli jsme asi zamčenou branku a přemýšleli jsme, zda se tam dá jít. Pak jsme zjistili, že branka tam sice je, a možná i zamčená, ale okolo jaksi chybí jakýkoliv plot. Takže tam prostě stojí jen opuštěná tato branka :-). Nebezpečné to tam s trochou šikovnosti není. Dokonce tam na dně té jeskyně bylo ohniště. 

GPS: 48.7377028N, 14.1434261E

Odkaz na mapy.cz: https://mapy.cz/turisticka?x=14.1439439&y=48.7378639&z=17&source=base&id=1835151

Jak se sem dostat? Nejlépe z Černé v Pošumaví po cyklostezce. Teď si nejsem jistá, zda sem není zákaz vjezdu pro auta. Každopádně raději běžte pěšky, krajina je tam malebná a cestu lemují naučné cedule. Vždyť i cesta je cíl!

Výletům zdar a zaniklým lomům zvláště!

Vaše Markéta

Další tipy na výlet: 

Vyhlídku jsem objevila náhodou při cestě na Kohouta (kopec). Ukázala se mi na mapě až po velkém přiblížení. Nevede tam žádná turistická cesta. Jen na mapy.cz najdete, že tam nějaká vyhlídka jest.

Vrchol Kohout je králem Slepičích hor. Ty se tak jmenují proto, že se jeden kopec jmenuje Slepice (neboli Vysoký Kámen) a druhý Kohout. Kde nechali kuře, nevím. Kohout leží 871 metrů nad mořem a po cestě na vrchol jsou skvělé výhledy. Ze samotného vrcholu je pak vidět velký kulový, páč jsou tam vysoké stromy. Zato je tam budka, vysílač,...

Kde že je ten Brloh? Tak to je vážení tam někde za Křemží, směrem na Prachatice. Úplně na konci obce (u pily) se nachází roztomilé koupaliště. Z Budějc jste tam do půl hoďky.

Kousek od Písku, u chaty Živec, vyrostlo nové 3D bludiště. Je to taková velká prolejzačka uprostřed lesa - při hezkých dnes samozřejmě obložená lidmi plus další dětské prolejzačky. Nejlépe zaparkujte kousek dole na parkovišti zde: 49.3098119N, 14.1743361E. Pak je to po červené do kopce po zpevněné cestě. Je to do kopce.

Nevíte, kam v létě s dětmi, se psem nebo na kole na pivo či kávu? Vyrazte na Adamec? Na koupání to tu upřímně moc není. Ale ani není třeba, protože se areál nachází uprostřed lesa, kde je relativně chládek. Stejně tak cesta k Adamci je komplet lesem a to po zpevněné cestě nebo po asfaltce, kde nejezdí auto (nebo jen...

Trasa kolem Klenského potoka vede po červené ze Slavče do obce Mohuřice. Ideální trasa lesem kolem vody pro horké letní dny.