Naučná stezka Olšina

22.10.2020

Lidi, pokud se na naučnou stezku vydáte, vezměte si nejlépe rybářské boty. Samozřejmě trochu přeháním, ale pravdou je, že na cestě je fakt hodně moc bahnitých míst, která skoro nejde obejít. Takže nádech dobrodružství tu rozhodně nechybí.  Jinak, za celkový dojem za mě palec nahoru. Bohužel je však v současnosti rybník Olšina vypuštěný. Ale i tak stojí stezka za návštěvu.

Naučná stezka měří cca 7,5 km a značná část vede po dřevěných chodníčcích. Po cestě si užijete hned několik atrakcí: "mostky", dřevěný domeček, vyhlídky aj. Vybudovaná byla teprve nedávno, takže voní novotou. 

Převážnou část cesty kočárkem ani na kole tu neprojedete. Nicméně na obou koncích jsou stojany na kola. 

Zaparkovat můžete kdekoliv u silnice, viz mapa. Dostanete se sem také vláčkem, zastávka HODŇOV. 

Více info na oficiálním webu tvůrců stezky. Za shlédnutí také stojí toto video


Další tipy na výlet z mého blogu: 

Křížovou cestu najdete schovanou v lese. Obnovena byla v roce 2012 a je moc pěkná. Měří jen pár desítek metrů a jsou na ní jak kamenná, tak i dřevěná zastavení. V neposlední řadě vás nadchne také výhled na Ktiš a okolí.

Tenhle výlet je jen pro odvážné. V obci Přísečná směrem na ČK se dejte úplně poslední odbočkou doleva. Auto můžete nechat třeba u silážní jámy, kterou uvidíte vzápětí. A pak stále po cestě. Nedá se to splést. Odbočka ke skalám - dolů k řece je na fotce. Tak koukněte, ať to poznáte.

Tohle hradiště prý bylo osídleno ve starší době bronzové a také v raném středověku - v době hradištní. Dnes už ho osidlují jen srnky a všemožná lesní havěť a fauna. Do dnešní doby se zachovaly pouze náznaky valu a příkopu.

Kousek od obce Světlík se nachází zřícenina tvrze Pasovary z roku 1278. Dostanete se sem po modré (E10 - Svatojakubská cesta) od Slavkova (cca 3,5 km) nebo od Světlíku (cca 2,5 km). Tvrz si můžete volně projít. Je to celkem dobrodružné. Probíhají tam nějaké záchranné práce.

Tvrz Slavkov není veřejnosti přístupná, ale z venku jí vomrknout můžete. První zmínky o ní pocházejí z roku 1305 - více info o tvrzi najdete mezi fotkami. Najdete ji přímo na návsi obce Slavkov. Dále se dejte po modré na Cipín. Jít po ní můžete, jak daleko budete chtít, vede na Světlík a v pohodě se po ní dá...

Dejte se z Besednice směrem na Trhové Sviny. Po nějaké době zabočte doprava - zpevněná cesta a dále viz mapa. Asi po půl kilometru najdete skalní útvar zvaný Vandlička. Na místě najdete velké kameny s mísou s vodou, která prý má uzdravující účinky.