Opečovávaná zřícenina hradu Pořešín

17.08.2020

Hrad Pořešín u Kaplice v posledních letech prošel fakt mega vývojem. Vzpomínám si, jak jsem ho navštívila před asi dvaceti lety jako dítě (jo, už jsem tak stará:-)). Tehdy tu stály jen zbytky zdiva hradu. Nyní k nim přibylo oplocení, krčma, středověká kuchyně vystavěná podle původní receptury a mnoho dalšího. 

Všechny tyto změny představují dílo spolku Hrady na Malši, který si Pořešín vybral za svou vlajkovou loď. S předsedou spolku a velkým nadšencem Pavlem Svobodou jsem měla tu čest dát dohromady článek o Pořešíně pro časopis Barbar. Článek dohledáte zde

Po návštěvě hradu musím jen říct: pane Svobodo (a všichni další aktivní členové Spolku), všechna čest, vaše práce je nedocenitelná a všichni si jí vážíme! Děkujeme!

V místní krčmě si užijí všichni pivaři, čepují zde točené (mám pocit, že to je pivo z nedalekého pivovaru Žumberk - snad se nemýlím, řídila jsem a pivnímu moku jsem musela odolat, tak jsem raději ani nekoukala na nabídku:-)). Dále si tu pochutnáte na klasice jako je jihočeský pikador (překlad pro přivandrobalce z jiných krajů: párek v rohlíku), utopence z Malše, sušenky, brambůrky a takovou tu klasiku. 

Parkování: v nedaleké obci Pořešín je vyhrazené hradní parkoviště. Odtud pěšky ani ne kiláček.

Vhodné jako výlet s dětmi, bez dětí i se psem!  

--------------------------------------------------------------------------------------------

Provozní doba a praktické info: dovolím si zkopírovat PLATNÝ text, který stojí na  oficiálních stránkách hradu

HRAD POŘEŠÍN JE OTEVŘEN DENNĚ OD 10 DO 18 HODIN.

PROHLÍDKA HRADU JE SAMOSTATNÁ, A TO VČETNĚ KUCHYNĚ, KOVÁRNY A HRNČÍRNY. ČASOVĚ JE POBYT V RÁMCI OTEVÍRACÍ DOBY NEOMEZENÝ, MŮŽETE U NÁS STRÁVIT KLIDNĚ CELÝ DEN. PŘINESTE SI S SEBOU DEKU A UDĚLEJTE SI U NÁS NA ZASTŘIŽENÝCH TRÁVNÍCÍCH PIKNIK!

V PŘÍPADĚ NUTNOSTI ZAVOLEJTE HRADNÍ PERSONÁL, KTERÝ JE PŘÍTOMEN BUĎ PŘÍMO NA HRADĚ, V PODHRADÍ NA PROTĚJŠÍ STRÁNI NEBO

NA TEL.: 720 342 950

na hradě máme otevřeno každý den, než děti půjdou zpět do školy ...

Výletům zdar!

Potřebujete-li redaktorku, copywritera, web nebo spravovat firemní Facebook (ksichtknížku), jsem tu pro vás!

Koukněte na www.mazanetexty.cz nebo se mi ozvěte na 723 77 88 58!

Vaše Markéta

Naučná stezka měří asi 4 kiláčky a vede kolem Velkého Lomnického rybníka. Auto můžete zaparkovat u silnice někde na začátku stezky. Cesta vede po břehu takové strouhy a po hrázi rybníka. Po cestě se můžete těšit na vyhlídkovou věž a několik sympatických vyřezávaných laviček. A jak už to na naučných stezkách bývá, tak se během cesty můžete poučit i...

Kam za dlouhých zimních večerů? Co třeba prozkoumat jihočeské vesnice. Jednou z nich jsou i Jílovice kousek od Borovan. Dominantu návsi tvoří kostel sv. Jakuba a hned vedle celoroční dřevěný betlém. Obvykle v něm bývají i ovečky. Ale teď tam nebyly. Asi aby nechytly toho koronavýra, nevím :-D.

Obci Střížov dominuje kostel sv. Martina. Vedle něj stojí pozoruhodná márnice a aktuálně i malý betlém. Zaparkujte ve Střížově a vydejte se pěšky směr Strážkovice. Rozhodně nebudete litovat, ty výhledy až kamsi daleko a do všech směrů stojí za to. Vede tam úzká asfaltka a občas projede auto, ale nic hroznýho.