Opečovávaná zřícenina hradu Pořešín

17.08.2020

Hrad Pořešín u Kaplice v posledních letech prošel fakt mega vývojem. Vzpomínám si, jak jsem ho navštívila před asi dvaceti lety jako dítě (jo, už jsem tak stará:-)). Tehdy tu stály jen zbytky zdiva hradu. Nyní k nim přibylo oplocení, krčma, středověká kuchyně vystavěná podle původní receptury a mnoho dalšího. 

Všechny tyto změny představují dílo spolku Hrady na Malši, který si Pořešín vybral za svou vlajkovou loď. S předsedou spolku a velkým nadšencem Pavlem Svobodou jsem měla tu čest dát dohromady článek o Pořešíně pro časopis Barbar. Článek dohledáte zde

Po návštěvě hradu musím jen říct: pane Svobodo (a všichni další aktivní členové Spolku), všechna čest, vaše práce je nedocenitelná a všichni si jí vážíme! Děkujeme!

V místní krčmě si užijí všichni pivaři, čepují zde točené (mám pocit, že to je pivo z nedalekého pivovaru Žumberk - snad se nemýlím, řídila jsem a pivnímu moku jsem musela odolat, tak jsem raději ani nekoukala na nabídku:-)). Dále si tu pochutnáte na klasice jako je jihočeský pikador (překlad pro přivandrobalce z jiných krajů: párek v rohlíku), utopence z Malše, sušenky, brambůrky a takovou tu klasiku. 

Parkování: v nedaleké obci Pořešín je vyhrazené hradní parkoviště. Odtud pěšky ani ne kiláček.

Vhodné jako výlet s dětmi, bez dětí i se psem!  

--------------------------------------------------------------------------------------------

Provozní doba a praktické info: dovolím si zkopírovat PLATNÝ text, který stojí na  oficiálních stránkách hradu

HRAD POŘEŠÍN JE OTEVŘEN DENNĚ OD 10 DO 18 HODIN.

PROHLÍDKA HRADU JE SAMOSTATNÁ, A TO VČETNĚ KUCHYNĚ, KOVÁRNY A HRNČÍRNY. ČASOVĚ JE POBYT V RÁMCI OTEVÍRACÍ DOBY NEOMEZENÝ, MŮŽETE U NÁS STRÁVIT KLIDNĚ CELÝ DEN. PŘINESTE SI S SEBOU DEKU A UDĚLEJTE SI U NÁS NA ZASTŘIŽENÝCH TRÁVNÍCÍCH PIKNIK!

V PŘÍPADĚ NUTNOSTI ZAVOLEJTE HRADNÍ PERSONÁL, KTERÝ JE PŘÍTOMEN BUĎ PŘÍMO NA HRADĚ, V PODHRADÍ NA PROTĚJŠÍ STRÁNI NEBO

NA TEL.: 720 342 950

na hradě máme otevřeno každý den, než děti půjdou zpět do školy ...

Výletům zdar!

Potřebujete-li redaktorku, copywritera, web nebo spravovat firemní Facebook (ksichtknížku), jsem tu pro vás!

Koukněte na www.mazanetexty.cz nebo se mi ozvěte na 723 77 88 58!

Vaše Markéta

Křížovou cestu najdete schovanou v lese. Obnovena byla v roce 2012 a je moc pěkná. Měří jen pár desítek metrů a jsou na ní jak kamenná, tak i dřevěná zastavení. V neposlední řadě vás nadchne také výhled na Ktiš a okolí.

Tenhle výlet je jen pro odvážné. V obci Přísečná směrem na ČK se dejte úplně poslední odbočkou doleva. Auto můžete nechat třeba u silážní jámy, kterou uvidíte vzápětí. A pak stále po cestě. Nedá se to splést. Odbočka ke skalám - dolů k řece je na fotce. Tak koukněte, ať to poznáte.

Tohle hradiště prý bylo osídleno ve starší době bronzové a také v raném středověku - v době hradištní. Dnes už ho osidlují jen srnky a všemožná lesní havěť a fauna. Do dnešní doby se zachovaly pouze náznaky valu a příkopu.