TIPY NA VÝLET

Výletům zdar a jižním Čechám zvláště!

VÝLETY S DĚTMI - VÝLETY PRO BĚŽCE- VÝLETY SE PSEM - VÝLETY BEZ PSA - VÝLETY PRO ZAMILOVANÉ

Tak mrkejte, kde jsem všude byla. A kde můžete být i vy!

 

Pro mě je tahle stezka vzpomínka na dětství. Jezdili jsme sem, když jsem byla dítě. Tak jsem se zajela podívat, co je tam po těch letech nového. Pokud mě paměť nemate, tak je povaha stezky pořád docela podobná. Jen tam tehdy byl provaz na houpání a na šplhání a ten jsem tam nějak neviděla.

Co je na trase k vidění? Je toho hodně. Dva brody, Opalický dub, v Opalicích je taky betlém a vánočně ozdobený nápis Opalice, pak asi dvě zvoničky, soukromý "stounhenž" (majitel pozemku prý provozuje kamenolom :-D, má tam ceduli z jedný strany, ať mu tam nelezete, tak to zvažte), hodně zvířátek (daňci, hodně koní a to na dvou místech), dva brody...

Ladovská zima dorazila už i na Dubík u Českého Krumlova. Naučná stezka není dlouhá - takže pro děcka ideál:-) Jednotlivá zastavení jsou interaktivní, takže žádné nudné cedule plné jednotlitého nudného textu nečekejte.

Dneska jedna hodně populární příměstská klasika a to je kopec nad Dubičným. Lidí tam bylo toho dle v neděli docela dost a to i přesto, že počasí nebylo nic moc. Hodně lidí chodí po okolí venčit pejsky. Výhledy úžasné. Je to také ideální místo pro sáňkování.

Cesta vede přes soukromí pozemek farmy Agro-Hochstaffl, kde se zabývají hlavně chovem Klusáků a Foxtrottů. To jsem se dočetla na jejich minimalistickém webu. Je tam cedule s informací, že vjezd jen na povolení, ale o vstupu nic. Ani tam na nás dokonce nikdo nikdo nekoukal, takže si tuto trasu dovolím přidat mezi výlety.

Trasa upřímně není bůh ví jak zajímavá. Nejprve jdete pořád do kopce a pak zase z kopce. Je to prostě taková příměstská klasika. Pro mě byla trasa spíše nostalgií, jako malá jsem sem jezdívala s kroužkem ochránců přírody:-).

Tajuplná atmosféra Žižkova dubu uprostřed lišovských hvozdů. Nenáročná procházka, kterou je možné plánovat různou vzdáleností. Páni, to byl ale hustej starej strom!

Ááááá, zase tu máme jeden skvost. Je jím Dunajovická hora. Když tam dorazíte, uvítá vás takový malý terminál, kde je dokonce parkoviště značené jako parkoviště a nějaké cedulky s nápisy, jak se tam máte chovat, třeba že je tam přísný zákaz kempování nebo vstupu psů na pláž. No, snad se to týká jen koupací sezóny, páč my jsme s...

O Pasovarech jsem tu už jedno psala. Od mé poslední návštěvy tu přibylo pár změn včetně vybudování muzea. To mě bavilo nejvíc. Muzeum je ze zadní strany a je volbě a nonstop přístupné. Sestává z jedné "podzemní" místnosti, kde jsou informační cedule. Když jsme tam vlezli, byla tam tma. Tak jsme si svítili mobily. Pak se najednou (asi po...

První co každého asi napadne je, proč se studánka jmenuje Radioaktivní. Upřímně netuším. A také by mně to zajímalo. Odpověď na moji otázku jsem ale nikde nenašla. Co se dá dělat. Slušivá krajinka tam ale byla tak jako tak. Úsek u studánky mi to dokonce evokoval nějaký ty naše příhraniční hory.

Hlavní "atrakcí" výletu je jedno z nejproslulejších poutních míst v jižních Čechách. Toto mariánské poutní místo je ukryté uprostřed lesů a mimo jiné je proslulé tím, že je se zde konají svatby.

Dneska tady pro vás mám něco takového skromného, pro někoho možná až všedního. Už dlouho jsem na ten nenápadný pahorek koukala, když jsem jezdila kolem. Až jsem na něj konečně zavítala.

Objevila jsem něco naprosto božího! Tumberg u Malšína. Je uprostřed ničeho. Nejblíž je třeba Lipno nad Vltavou nebo Rožmberk. Kopec Tumberg je 824 metrů vysoký a dál cesta nevede.

Na Soumarském rašeliništi se chodníčky slastně vinou pod tíhou množství turistické obuvi za každého počasí. Pokud se cítíte sami, s neochvějnou jistotou se tu s někým vždy s někým seznámíte. Klid a osamělost mlžných blat tu proto úplně nehledejte.

Tak jsem přemýšlela, čím to je, že tak ráda chodím po křížových cestách. A dospěla jsem k závěru, že to asi bude tím, že obvykle bývají na krásných místech. A tato křížová cesta u Volar na Šibeničním vrchu (Kamenáč), nebyla výjimkou.

Takže vodopád v Terčině údolí není jediný vodopád v jižních Čechách. Vodopády svatého Wolfganga u Vyšáku jsou také moc fajn. Nejsou sice tak velké, ale oproti tomu jsou přírodní. Nuž, doopravdy to vlastně ani není vodopád, ale přepad vody přes obrovské kameny.

Ještě že tu máme ty svatostánky. Páč bych neměla jinam, kam jezdit. Tentokrát jsem objevila další skvost, který neleží ani na žádné turistické cestě. Škoda i štěstí na stejně. Aspoň tu totiž nelezou davy tůůůristů! :-)

Tentokrát jsme měli fakt kliku! Dorazili jsme na Křížovou horu a ve svatostánku měli oupen. To totiž mívají jen málokdy. Tak jsme tam naběhli a nelitovali. Vstupné je dobrovolné. Starají se tam o to nějací milí lidí a z toho příspěvku co vyberou pak kupují maltu na opravy a tak. Tak jsem tam ty dvě kilíčka taky hodila. Snad...

Krumlov jak jej (možná) neznáte. Hned vedle zámecké zahrady se nachází kopeček Ptačí hrádek. Je to lehoučká procházka trošiličku do kopce.

Tahle naučná stezka je jen pro odvážné! Rozhodně nedoporučuji pro cyklisty a kočárky. Ke konci (část mezi Slunečnou a Želnavou je velký terén - kořeny, ohrady, kopce, kameny). Výhodou je, že jsme po cestě nepotkali živáčka (kromě obcí).

Vyhlídku jsem objevila náhodou při cestě na Kohouta (kopec). Ukázala se mi na mapě až po velkém přiblížení. Nevede tam žádná turistická cesta. Jen na mapy.cz najdete, že tam nějaká vyhlídka jest.

Vrchol Kohout je králem Slepičích hor. Ty se tak jmenují proto, že se jeden kopec jmenuje Slepice (neboli Vysoký Kámen) a druhý Kohout. Kde nechali kuře, nevím. Kohout leží 871 metrů nad mořem a po cestě na vrchol jsou skvělé výhledy. Ze samotného vrcholu je pak vidět velký kulový, páč jsou tam vysoké stromy. Zato je tam budka, vysílač,...