TIPY NA VÝLET

Výletům zdar a jižním Čechám zvláště!

VÝLETY S DĚTMI - VÝLETY PRO BĚŽCE- VÝLETY SE PSEM - VÝLETY BEZ PSA - VÝLETY PRO ZAMILOVANÉ

Tak mrkejte, kde jsem všude byla. A kde můžete být i vy!

 

Kde že je ten Brloh? Tak to je vážení tam někde za Křemží, směrem na Prachatice. Úplně na konci obce (u pily) se nachází roztomilé koupaliště. Z Budějc jste tam do půl hoďky.

Kousek od Písku, u chaty Živec, vyrostlo nové 3D bludiště. Je to taková velká prolejzačka uprostřed lesa - při hezkých dnes samozřejmě obložená lidmi plus další dětské prolejzačky. Nejlépe zaparkujte kousek dole na parkovišti zde: 49.3098119N, 14.1743361E. Pak je to po červené do kopce po zpevněné cestě. Je to do kopce.

Nevíte, kam v létě s dětmi, se psem nebo na kole na pivo či kávu? Vyrazte na Adamec? Na koupání to tu upřímně moc není. Ale ani není třeba, protože se areál nachází uprostřed lesa, kde je relativně chládek. Stejně tak cesta k Adamci je komplet lesem a to po zpevněné cestě nebo po asfaltce, kde nejezdí auto (nebo jen...

Trasa kolem Klenského potoka vede po červené ze Slavče do obce Mohuřice. Ideální trasa lesem kolem vody pro horké letní dny.

Z vrcholu Vysoké není vůbec žádný výhled, po cestě na něj ano. Za to cesta je tu skutečným cílem! Nejkrásnější je první úsek, kdy jdete po úzké pěšince podél skal. Trasa vede poměrně velkým terénem, jsou na ní i povalené stromy.

Dlouho jsem kolem téhle minizoo kroužila, než jsem u ní konečně - po letech- přibrzdila. A rozhodně jsme nelitovali. Akorát byla hrozná zimy a fotky nestojí za nic. Omluvte proto jejich kvalitu.

Na Knížecí stolec je cesta daleká. Okruh měří asi 12 kilásků a je z kopce do kopce. Na Knížecím stolci jsem byla několikrát. Fotky s mraky byly pořízeny před pár lety při východu slunce. A teď jsem je našla. Ty bez mraků jsou z tohoto víkendu.

Minimodel jihočeské vesnice u Plešovic je rozkošný. Sice působí jako by byl u někoho na zahradě, ale nevadí. Nic se tu nevybírá. Od modelu se dejte dolů k řece a asi po kiláčku přijdete k Madoně u Vltavy. Je to fakt krpál. Ale stojí to za to. Co víc dodat, lehký výlet pro chvíle nudy:-).

Tajuplná studánka, doslova jako z pohádky! Studánka U třech buků je zcela neznačená. Vezměte si s sebou třeba mapy.cz a hledejte podle nich. Studánku totiž uvídite doslova až v momentě, kdy bude na dosah roky.

Prej ĎÁBLOVA PRDEL! Že je to nějakej vtip. Ale není. Opravdu se tak jmenuje skalní útvar v České Kanadě. Červená stezka vás dovede od tohoto skalního unikátu až k rozhledně U Jakuba. Pod ní se nachází naprosto báječné dětské hřiště, včetně lanovky, bludiště, různých schovávaček, dřevěných soch zvířátek, domečků apod.

Zjistila jsem, že tenhle skvost spousta lidí zná. Jaký to podiv, že já až to teď ne. Ale už se to změnilo a jsem nadšená!

Pro mě tak trochu nostalgie, v mládí jsme jezdili s vodáckým oddílem hned na vedlejší základnu.

Ani tohle hradiště nezklamalo. V očích mnohých tu totiž skoro nic nebylo. Jen spoustu ostružin, o které jsem si odřela svá sexy holá lýtka. Na výlet jsem se totiž opět jako správná dáma vydala v šatičkách a sandálkách. A to jsem neměla dělat....

Skutečný skvost mezi křížovými cestami! Velmi krátká, promakaná a s úžasnými panoráááámaty. Boty si neošoupete. Výhledy se pokocháte.

Že už fakt nevím, jakou větší ptákovinu zařadit mezi výlety? Ba ne, studánky a obyčejná místa mají kolikrát mnohem větší kouzlo, než turistické "must-see", kde to vypadá jak na Václaváku a kde se musíte probíjet k výletnímu cíli skrze několik prodejních stánků s žužu a hračkami z Číny.

Proč se sem vydat? - Je to magické místo uprostřed lesa, na které neupozorňuje žádná turistická cesta. Pramen je dokonce zcela neznačený. Zkrátka kouzlo lesa, kde rostou smetáky ze stromů. Nějaké další info o místě jsem našla třebas tady.

Kousek za Třeboní se rozkládá rybník Rožmberk. To předpokládám skoro všecí vědí. Většina turistů k jihočeskému velevodstvu vyráží od hráze a často k bezpečnostnímu přelivu ani nedojdou. My jsme vyrazili ze Staré Hlíny po žluté i s kurem, a tak se z našeho výletu stala "prokuratůra" = pěší pochod pro slepice (kdo by nepochopil - pro kura tůra) :-D. ...

V Terčině údolí to vypadá jako na Václaváku. Tak co to zkusit o pár metrů vedle. Naučná stezka začíná u hradu a vede po nenápadné turistické. Hledejte červenou turistickou značku. Je to trochu detektivka - když budete stát čelem k hradu, tak po levé straně je takové malý průchod - hledej šmudlo. Úzký průchod, schody dolů a potom z...

Nenáročná procházka téměř po rovině se spoustou zajímavostí. Zaparkovat můžete hned za Petříkovem u první cedule. Dále se vydejte po modré. Po chvilce dojdete k místu, kde se konává dětský tábor (samo, že teď v zimě tam nebyl), a k rybníku Smutný. Místo ocení všichni, kdo si rádi prolézají nejrůznější zákoutí a šmejdí.

Jo jo, je zima a všude zavřeno. Pro fajnovky je lese je moc bláta a sněhu. Tak co zkusit trochu té civilizace na Třeboňsku? Chlum u Třeboně je městys. V jeho srdci se nachází krátká křížová cesta, která vede ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Odtud je fajný výhled. Zaparkovat můžete nejlépe u Hejtmana vedle místního Flopu a Jednotu, nebo...

Naučná stezka měří asi 4 kiláčky a vede kolem Velkého Lomnického rybníka. Auto můžete zaparkovat u silnice někde na začátku stezky. Cesta vede po břehu takové strouhy a po hrázi rybníka. Po cestě se můžete těšit na vyhlídkovou věž a několik sympatických vyřezávaných laviček. A jak už to na naučných stezkách bývá, tak se během cesty můžete poučit i...

Kam za dlouhých zimních večerů? Co třeba prozkoumat jihočeské vesnice. Jednou z nich jsou i Jílovice kousek od Borovan. Dominantu návsi tvoří kostel sv. Jakuba a hned vedle celoroční dřevěný betlém. Obvykle v něm bývají i ovečky. Ale teď tam nebyly. Asi aby nechytly toho koronavýra, nevím :-D.