TIPY NA VÝLET

Výletům zdar a jižním Čechám zvláště!

VÝLETY S DĚTMI - VÝLETY PRO BĚŽCE- VÝLETY SE PSEM - VÝLETY BEZ PSA - VÝLETY PRO ZAMILOVANÉ

Na Dív(o)čáku už jste byli, na Kleti, na Hluboké i v zoo taky. 

Tak kam dál? :-D 

Obec Kamenná leží kdesi za Trhovými Sviny. A vše kolem ní je také kamenné - je tu třeba Kamenský rybník nebo Kamenská hora. Na tu se dnes vydáme. Leží tam totiž poutní místo Zaječí pramen, jehož voda má prý léčivé účinky na oční neduhy. Máte-li děti, vaši pouť můžete ukončit v Kamenné na návsi, kde je pěkné dětské hřiště. V...

Trasa vede velice tradiční jihočeskou krajinou. V Myšenci si můžete projít zbytky místního hradu, následuje PP Myšenské slunce - zajímavý útvar v šutru, tvrz Klokočín (nepřístupná, můžete si jí prohlídnout jen zvenku) a naučná stezka Na břehu Blanice.

Na naučnou stezku jsme se vydali se zcela naivní představou, že tam někde nahoře nebude sníh - stejně jako v údolí. A ejhle. Byl. A hodně. Celou naučnou stezku jsme proto nedokončili, protože s námi byli i slabší jedinci, které nebylo možné přes závěje dopravit. Po roztátí se tam určitě vrátíme. Příroda je tam skutečně jedinečná. A co víc!...

Vaší polárkou bude na cestě nehynoucí krása temelínských věží, podle kterých se můžete orientovat a neztratit se v lese. Odměnou vám bude výhled na hráz Hněvkovické přehrady.

Na trase jsem se přátelila s různě zakroucenými stromy. Vegetace různých tvarů tu vesele bujela. Lidi sem asi docela chodí, protože jsme tu nějaké potkali i ve všední den dopolčo, ale nebylo jich moc.

Výlet sestává z toho, že obejdete pískárnu. Je to asi pět kiláčků. Je tam spoustu míst, kde šmejdit. V létě se tam dá koupat.

Pro mě je tahle stezka vzpomínka na dětství. Jezdili jsme sem, když jsem byla dítě. Tak jsem se zajela podívat, co je tam po těch letech nového. Pokud mě paměť nemate, tak je povaha stezky pořád docela podobná. Jen tam tehdy byl provaz na houpání a na šplhání a ten jsem tam nějak neviděla.

Co je na trase k vidění? Je toho hodně. Dva brody, Opalický dub, v Opalicích je taky betlém a vánočně ozdobený nápis Opalice, pak asi dvě zvoničky, soukromý "stounhenž" (majitel pozemku prý provozuje kamenolom :-D, má tam ceduli z jedný strany, ať mu tam nelezete, tak to zvažte), hodně zvířátek (daňci, hodně koní a to na dvou místech), dva brody...

Naučná stezka není dlouhá - takže pro děcka ideál:-) Jednotlivá zastavení jsou interaktivní, takže žádné nudné cedule plné jednolitého nudného textu nečekejte.

Dneska jedna hodně populární příměstská klasika a to je kopec nad Dubičným. Lidí tam bylo toho dle v neděli docela dost a to i přesto, že počasí nebylo nic moc. Hodně lidí chodí po okolí venčit pejsky. Výhledy úžasné. Je to také ideální místo pro sáňkování.

Cesta vede přes soukromí pozemek farmy Agro-Hochstaffl, kde se zabývají hlavně chovem Klusáků a Foxtrottů. To jsem se dočetla na jejich minimalistickém webu. Je tam cedule s informací, že vjezd jen na povolení, ale o vstupu nic. Ani tam na nás dokonce nikdo nikdo nekoukal, takže si tuto trasu dovolím přidat mezi výlety.

Trasa upřímně není bůh ví jak zajímavá. Nejprve jdete pořád do kopce a pak zase z kopce. Je to prostě taková příměstská klasika. Pro mě byla trasa spíše nostalgií, jako malá jsem sem jezdívala s kroužkem ochránců přírody:-).

Tajuplná atmosféra Žižkova dubu uprostřed lišovských hvozdů. Nenáročná procházka, kterou je možné plánovat různou vzdáleností. Páni, to byl ale hustej starej strom!

Ááááá, zase tu máme jeden skvost. Je jím Dunajovická hora. Když tam dorazíte, uvítá vás takový malý terminál, kde je dokonce parkoviště značené jako parkoviště a nějaké cedulky s nápisy, jak se tam máte chovat, třeba že je tam přísný zákaz kempování nebo vstupu psů na pláž. No, snad se to týká jen koupací sezóny, páč my jsme s...

O Pasovarech jsem tu už jedno psala. Od mé poslední návštěvy tu přibylo pár změn včetně vybudování muzea. To mě bavilo nejvíc. Muzeum je ze zadní strany a je volbě a nonstop přístupné. Sestává z jedné "podzemní" místnosti, kde jsou informační cedule. Když jsme tam vlezli, byla tam tma. Tak jsme si svítili mobily. Pak se najednou (asi po...

První co každého asi napadne je, proč se studánka jmenuje Radioaktivní. Upřímně netuším. A také by mně to zajímalo. Odpověď na moji otázku jsem ale nikde nenašla. Co se dá dělat. Slušivá krajinka tam ale byla tak jako tak. Úsek u studánky mi to dokonce evokoval nějaký ty naše příhraniční hory.

Hlavní "atrakcí" výletu je jedno z nejproslulejších poutních míst v jižních Čechách. Toto mariánské poutní místo je ukryté uprostřed lesů a mimo jiné je proslulé tím, že je se zde konají svatby.

Dneska tady pro vás mám něco takového skromného, pro někoho možná až všedního. Už dlouho jsem na ten nenápadný pahorek koukala, když jsem jezdila kolem. Až jsem na něj konečně zavítala.

Objevila jsem něco naprosto božího! Tumberg u Malšína. Je uprostřed ničeho. Nejblíž je třeba Lipno nad Vltavou nebo Rožmberk. Kopec Tumberg je 824 metrů vysoký a dál cesta nevede.

Na Soumarském rašeliništi se chodníčky slastně vinou pod tíhou množství turistické obuvi za každého počasí. Pokud se cítíte sami, s neochvějnou jistotou se tu s někým vždy s někým seznámíte. Klid a osamělost mlžných blat tu proto úplně nehledejte.

Tak jsem přemýšlela, čím to je, že tak ráda chodím po křížových cestách. A dospěla jsem k závěru, že to asi bude tím, že obvykle bývají na krásných místech. A tato křížová cesta u Volar na Šibeničním vrchu (Kamenáč), nebyla výjimkou.

Takže vodopád v Terčině údolí není jediný vodopád v jižních Čechách. Vodopády svatého Wolfganga u Vyšáku jsou také moc fajn. Nejsou sice tak velké, ale oproti tomu jsou přírodní. Nuž, doopravdy to vlastně ani není vodopád, ale přepad vody přes obrovské kameny.

Ještě že tu máme ty svatostánky. Páč bych neměla jinam, kam jezdit. Tentokrát jsem objevila další skvost, který neleží ani na žádné turistické cestě. Škoda i štěstí na stejně. Aspoň tu totiž nelezou davy tůůůristů! :-)