#198: Eliášova dědičná štola (Úsilné u ČB)

Eliášova štola je něco úchvatného. Je to hned u města a prohlídka a na prohlídce ve štole vás překvapí řada krápníků a jiné podobné výzdoby. Vše samozřejmě doplňuje odborný výklad milého průvodce. Otvíračku nemají, vstup je po domluvě. Nás prováděl velmi milý a přátelský pan Šebesta, který měl pochopení i pro děti. Tímto mu děkujeme za trpělivost, kterou s naší náročnou návštěvou měl:-).

Co je na tras k vidění: Trasa je dlouhá 350 metrů štolou plus je třeba počítat s návratem. Ze štoly totiž vyjdete úplně jinde, než kde jste do ní vlezli. Štolou sice projdete suchou nohou, ale přesto dostanete od průvodce nepromokavý plášť a helmu. Do ruky pak dostanete baterku, protože prostory štoly jsou neosvětlené. Část trasy musíte jít v předklonu.

GPS parking: 49.0128928N, 14.5060289E

Začátek prohlídky: stejná GPS jako parking. Je to u toho dětského hřiště, kde je ta fontánka s tím ikonickým oslíkem.

Vstupné: dospělí za 50,-Kč, děti 20,-Kč, minimální cena prohlídky je 120,-Kč

Otvíračka: pouze po domluvě. Je lepší se domluvit třeba aspoň den dopředu a to na tel.: 776 156 888

Dětské hřiště: hned u vlezu do štoly nebo pak taky jedno o něco výš v Úsilném.

Web štoly:

Restaurace na trase: co já vím, tak není. Nicméně u místního zahradnictví je nově otevřená venkovní kavárna. U dětského hřiště (tam co je začátek prohlídky) je pak stánek se zmrzlinou.

A NA ZÁVĚR JEDNA ÚVAHA. PRŮVODCE, PAN ŠEBESTA, ŘÍKAL, že štola nemá stálou otvíračku, protože by o prohlídky nebyl dostatečný zájem. TAK CO MYSLÍTE. ZAPLAVÍME MU TO TA M NÁVŠTĚVAMI?:-)

Protože to skutečně stojí za to!

Výletům zdar

Vaše Markéta