#33: Rozhledna Slabošovka u Besednice
Na tuto rozhlednu si můžete zajít kdykoliv a vstup je zdarma. Nachází se hned nad obcí Besednice. V té je nejlepší zaparkovat automobil – například u místní Jednoty.
Na tuto rozhlednu si můžete zajít kdykoliv a vstup je zdarma. Nachází se hned nad obcí Besednice. V té je nejlepší zaparkovat automobil – například u místní Jednoty.
Asi 4 km dlouhý okruh po Horní Plané směrem k vodě. Spojit můžete také s cestou na rozhlednu Dobrá Voda v Horní Plané nebo s naučnou stezkou a minirozhlednou Jezerní vyhlídkou. Co je na trase k vidění: náměstí v Horní Plané, různé sochy, kašna, cyklostezka, pláž v Horní Plané – toho času po sezóně. Trasa:…
Dneska si dáme výlet v dosahu MHD. Trasa vede poměrně odlehlými kouty Budějc a pak po cyklostezce zpět do Budějc, kde můžete opět nasednout na emhádéčko.
Trasa plná zajímavostí se nachází jen kousek od Českých Budějovic. Uvidíte na ní třeba dřevěnou sochu medvěda a začíst se můžete do naučných cedulí „Lázeňství v Libníči“. Co je na trase k vidění: dřevěná socha medvěda, 4 rybníky, naučné cedule o lázeňství v Libníči, 2 dětská hřiště, Svobodná základní škola Libníč (o té jsem mimochodem…
Mlýnský náhon se rozprostírá mezi Chlumem a Křemží. Tudy také vede okruh. My jsme se na pochod vydali podvečer a zpět jsme dorazili za tmy. Ještě štěstí, že jsme po cestě potkali otevřeného Vietnamce.
Výlet hned u Českých Budějovic, který můžete absolvovat na kole i pěšky. Hlavními atrakcemi na trase je bývalý lom a pomník Padlým nad Heřmaní.
Trasa tradiční jihočeskou krajinou. Můžete ji absolvovat na kole i pěšky. Po cest uvidíte tři rybníky a pokocháte se výhledem od vysílače.
Dneska to bude tak trochu spíše recenze na „lunapark“ zvaný Slověnický mlýn. Vstup je tam zadáčo a platíte si pouze aktivity.
Plav je naprosto ideálním místem na koupání: dá se tam dojet na kole, je to tam zadarmo, je tam stín a dětské hřiště a za rohem je hospoda (s dětským minihřištěm). Co je na trase k vidění: trasa začíná v Rožnově v ČB. Dále pak vede do Roudného a Vidova (zde stavba dálnice a hospoda),…
Přední Výtoň je turistická destinace jak vyšitá. Má však tu výhodu, že je poměrně daleko od Českých Budějc, takže sem nedojede zase až tak moc lidí jako třeba do Černé v Pošumaví. Dostat s tam můžete autem nebo lodí.
Eliášova štola je něco úchvatného. Je to hned u města a prohlídka a na prohlídce ve štole vás překvapí řada krápníků a jiné podobné výzdoby. Vše samozřejmě doplňuje odborný výklad milého průvodce. Otvíračku nemají, vstup je po domluvě. Nás prováděl velmi milý a přátelský pan Šebesta, který měl pochopení i pro děti. Tímto mu děkujeme za trpělivost, kterou s naší náročnou návštěvou měl:-).
Nádherná trasa, na které vás potká od každého něco – divoká příroda, rybník, historie restaurace, kostel i dětská hřiště. Trasa je plně průchozí pouze o víkendech a svátcích.
Příměstská procházka. K minipivovaru Kněžínek chodí většina lidí z města přes Vrbenské rybníky. Dá se tam chodit ale i z druhé strany z Čejkovic.
Když o tom člověk přemýšlí, zjišťuje, že nejvíce typů míst, která lze navštívit, jsou chatové osady a pláže. Proto tu máme jeden takový typ místa. Kovářov. Klasická chatová osada na břehu Lipna.
Výlet za letní pohodou. Pohodový kemp (pár lidí), jez, řeka, kde se dá koupat, čistá voda, stánek s občerstvením, co víc si přát. Co je tu k vidění: Hamerský jez, kemp Hamr, stánek s občerstvením- trochu retro kousek, Noskův mlýn, řeka Malše. Na trase se dá koupat i jinde (fotky od Noskova mlýna jsou archivní:-))….
Co je na trase k vidění: Josefova štola (je zamčená, ale při troše vůle to může být dobrodružné…), informační tabule, několik turistických přístřešků, v případě delší trase je také krásný most mezi „malým a velkým“ Lipnem, kaplička v obci Žlábek. Delší trasa, 10,5 km : https://mapy.cz/turisticka?mereni-vzdalenosti&x=14.1211241&y=48.7557595&z=14&rm=9gHR7xRUQsKNfhEOlf1fKbgsof3ngN-fV0gWBfgngZh01S6BNB-C0Brfl1Z44NT6f8Nf5veSnfCsfh0ROK0DGgU1eRtgY03zoX0efhel0fUFW1f6rgf0fj9ge0LBg-1Z1hJ0esHh31fchgQ0YJg71gjJX1hIsgq0hGbgOngqNI0g82T1gUkBnh1wfbnhwfezn6h Kratší trasa, necelé 3 km: https://mapy.cz/turisticka?mereni-vzdalenosti&x=14.0946024&y=48.7606540&z=15&rm=9gFDaxRVWCZ10rgV0gRE-1Ljgaof8ugQLfiGgd0fltL1fWn61fidH1HV61gRnM1geMec1h4-f-1fjMfj0gP6 TIP: MOŽNÉ JAKO…
Celkem vás na trase čekají čtyři studánky. Nejvýznamnějším zastavením na trase je Svatováclavský pramen – zděná kaplička se sochou dívky. Těšit se můžete také na teplé borovicové lesy.
Holašovice jsou sice trochu lunapark a „holivůd pro turisty“, ale hezky tam je. Každopádně, vona taková samotná návštěva Holašovic je taková víceméně krátká. Proto přicházím s alternativou – putování do Holašovic od rybníka Dehtáře. Vzhledem k délce doporučuji spíše jako cyklovýlet. Ale dá se i pěšky.
Přes pár dny mě oslovila obec Chotýčany, zda bych se k nim přijela podívat. A tak jsem nelenila. Naučná stezka ještě není na mapách. Začátek je u obecního úřadu v Chotýčanech. Je dlouhá 3,5 km a není to okruh. Možnosti pro kočárky a bez kočárků popisuji v trase. Stezka nadchne obrovským množstvím zajímavostí a propracovaností zastavení.
Jihočeská oblíbená klasika – na Kleť na tisíc a jeden způsob. My jsme šli snad tou nejoblíbenější trasou – z pod lanovky, z parkoviště u Krásetína, zpět malou oklikou. Pokud je vám pojem Kleť neznámý, připravte se na více než 2 km stoupání do ukrutného krpálu a to do výšky 1084 m.n.m.